2024 Mahalli İdareler seçimine çok az bir zaman kalmışken gelin size belediyeyi anlatayım.

Efendim, belediye demek; "kfmdks*/x" diye sözüne başlayan biri adaysa eğer size ne yapacağını değil belediyenin tanımını anlatıyordur. Kaldı ki bir belediyenin tanıma değil hizmetini göstermeye ihtiyacı var. Başkan adayı size projelerinden bahsederken aklınızda kalan ilk cümle "maaş vereceğim" oluyorsa yine olmadı. Siz sordunuz; "KENTSEL DÖNÜŞÜM?"

Kaçamak yanıtlar veriyorsa, bu da olmadı. Vatandaş huzur istiyor, mutluluk istiyor, yeşil bir kentte yaşamak istiyor. Vatandaşın beklentisi budur, HİZMET!..

Hizmet etmek için Amerika' yı yeniden keşfetmeyecek Kolomb.

Bir belediye, tüm kurumlarıyla zaten tıkır tıkır işler. İşleyişinde bir mani yoksa, usulsüzlük, yolsuzluk, adam kayırma vs YOKSA, o kurumun içindekileri kimse tutamaz.

Vatandaşa hizmet eşit şartlarda gidiyorsa, eksiklik - aksaklık yoksa her şey yolunda demektir.

***

Biz şimdi, 31 Mart'ta belediyeye tabiri caizse 'Ortestra Şefi' seçeceksek, onu da tam manasıyla işinin ehli olarak seçmemiz gerek.

Seçeceksek eğer vizyoner, ileri görüşlü, hizmette sınır tanımayan, her zaman düşüncesinde vatandaş olan bir başkan seçmeliyiz. Adayların hemen hemen hepsi kendi mesleki yaşantısında kabiliyetli, usta, liyakatli olabilir. Lakin, belediye ile kendi mesleğini karıştırmaması gerekir. Burası ne bir hastane ne de bir fabrika çatısının altı. Belediye, sosyal hizmetleriyle, alt yapı işleriyle, park ve bahçeleriyle, imara olan sıkı denetimleriyle hepimizin can güvenliğinin başladığı noktadır.

***

Türkiye bir deprem kuşağı ülkesi. Hele ki İstanbul'da beklenen depremi düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen şey "EVİM SAĞLAM MI?" oluyor. Fakat, "Acaba benim hekim başkanım imar denetimini ne kadar doğru yaptı" olmuyor!.. Neden olmuyor, çünkü; yapı denetimini hekim değil, denetçi mimarlar ya da denetçi mühendisler yapıyor. Onlara bu denetim talimatını da BAŞKAN veriyor değil mi? İnşaatların ruhsatları verilirken de, onları denetlerken de işin sonu başkana çıkıyor.

***

Hekimlerimiz elbette başımızın tacı, onlara gelin biz canımızı hastanede emanet edelim, belediyede değil...

Bu bir kişi kıyaslaması değil, işinin ehli seçimidir... Seçim de karar da sizin...

Eyvallah...