ATAKÖY 1. KISIM MAHALLESİNDE NELER OLUYOR?

Ataköy 1. Kısım mahallesinde “ Kentsel dönüşüm başladı ve O Arsaya Konut yapılacak” haberimizden sonra Gazetemize o kadar o kadar çok ihbar ve iddia ulaştırıldı ki.

“Canımızın hiç mi değeri yok?” diyerek endişelerini dile getiren Mahalle sakinlerinin anlattıkları Akıllara durgunluk veriyor.

YÜZLERCE İNSANIN HAYATI SÖZKONUSU

Yaklaşık altı ay önce Ataköy 1. Kısım Mahallesinde Ayfer Kaynar”ın adının karıştığı Korkunç bir iddiadan bahsederek konuyla ilgili bir haber hazırlamıştık.

AYNI BİNAYA İKİ FARKLI RAPOR

Ataköy Mahallesi Birinci Kısımda bulunan Bloklardan Kentsel Dönüşüm kapsamında , Yasal olarak usulüne uygun BETON Örnekleri alındı,Bina sağlamlık ve  Karot testi uygulandı  . .

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan Bilimsel raporun sonucuna göre, Bazı blokların hasarlı ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi  

BİRİNCİ RAPOR  “ BİNANIZ RİSKLİ DERHAL BOŞALTIN”

İBB ve İlçe Belediyesi tarafından gönderilen O Raporda “ BİNANIZ  yüksek risk altında derhal boşaltılmalı” yazıyordu, Bu blokların birinde Ataköy 1. Kısım koruma güzelleştirme dernek başkanı Ayfer Kaynar oturuyordu,Akademik kariyeri olan Bir Sağlıkçı olan Profesör Doktor Ayfer Kaynar gariptir ki Karot alınmazdan önce bile oturduğu binanın sağlam olduğunda ısrarcıydı. İnceleme sonrası da bu tezini sürdürdü Ayfer Hanım, İtiraz edeceğiz dediler, Hakları vardı ve İstanbul Üniversitesi tarafından hazırlanan Bilimsel rapora Blok sakinleri olarak itiraz edildi.

FİRMA MERKEZİ;  DÜZCE – KAYNAŞLI

Ayfer Kaynar hazırlanan ağır hasarlı raporuna itiraz için bir Mimarlık Ofisi, danışmanlık ve inşaat şirketi gibi faaliyetleri de olan özel bir firmaya bina sağlamlık testi yaptırdı.

İKİNCİ RAPOR:  BİNA HASARSIZ

SEN AĞA BEN AĞA BU İNEĞİ KİM SAĞA? SEN AĞA BEN AĞA BU İNEĞİ KİM SAĞA?

O Firma  “ Evleriniz hasarsız ve risksizdir” Raporu verdi. Gönül rahatlığıyla evlerinizde oturun demekti bu. İki Rapor arasında korkunç bir çelişki vardı bu da kafalarda soru işaretleri oluşturuyordu.

İLK RAPOR ÇEVRE BAKANLIĞI ONAYLI 

İlk rapor İstanbul Üniversitesi ve bilimsel veriler ışığında, İBB Onaylı Mühendisler ve uzman personel tarafından hazırlanmıştı.

İKİNCİ RAPORU VEREN FİRMANIN LİSANSI YOK

Şüphe duyan apartman sakinleri Resmi olarak soruşturdu; Risksiz Raporu veren ikinci firmanın Lisansı yok ve tanırlığı ve geçerliliği de yoktu, Dolayısıyla verdikleri raporun Kanunen bir hükmü de yoktu.

İki farklı rapor iki çelişkili durum ortaya çıkınca kat malikleri arasında sorgulamalar da başlamıştı.Örnekleri var, 30 bin liraya Sağlamlık testi hazırlanıp rapor verilirken bu firmaya 72 bin lira verilmişti ...

Fahiş yüksek fiyatın sebebi ne olabilirdi? İki farklı rapor iki çelişkili durum akıllara, Bir suistimal olabilir mi? sorusunu getirirken, bir akıl almaz durum daha yaşandı ...

HER TAŞIN ALTINDAN AYFER KAYNAR ÇIKIYOR

Bu Şaibeli olay henüz tartışılırken bu kez de Yine aynı mahalle , Ataköy 1. kısım mahallesinden bir başka Blok sakinleri evlerinin sağlamlık testi için karot aldırdı.

Çevre bakanlığı onaylı ve İBB Tarafından denetlenen ve onaylı İstanbul Üniversitesinden gelen heyet Numune beton parçaları aldı gerekli testleri yaptı.

Çıkan sonuca göre bina HASARLI Depreme dayanıklı değildi, Belediye karar aldı buna göre bina 60 gün içerisinde boşaltılacaktı ..

AYFER KAYNAR VE YİNE AYNI FİRMA

İşte Ayfer Kaynar burada bir kez daha karşımıza çıkıyor ,durumu öğrenip Hasarlı bina sakinlerine giden Ayfer Kaynar "Sakın evlerinizi boşaltmayın bu binalar sağlam İtiraz edelim, sağlam olduğu ortaya çıkacak^” diyor.  Tanıdığım firma var diyerek. Çevre bakınlığının tanımadığı Lisansı olmayan ve hukuki  geçerliliği o firmayı bir kez daha devreye soktu

SAĞLAMDIR RAPORU VEREN FİRMAYA 72 BİN LİRA

Ayfer Hanım D-18 Blok sakinlerinden yaptıracağı testler için ödeyecekleri parayı toplamalarını istiyor ..Tarife aynı 72 bin lira!! Toplanan para Ayfer kaynar”ın bulduğu firmaya veriliyor ve test yapılıyor . . . Test sonucu çıkıyor rapor hazırlanıyor  “ BİNANIZ RİSKLİ DEĞİL” Gönül rahatlığıyla oturabilirsiniz !!!

Bu ne demek şimdi, Nasıl oluyor tüm bunlar?

 “ Raporların biri DÜZMECE  ! ! !” 

Ataköy 1. Kısım mahalle sakinleri arasında dile getirilen iddialardan biri de bu zaten , Bilimsellikten uzaklaşılıyor ama neden diye soruyor Mahalle sakinleri??? Raporlardan biri; İnsan hayatını hiçe sayarak gönül rızasına göre hazırlanan ve Katliama davetiye çıkaran bir rapor.

Ama hangisi?

Ayfer Kaynar”a göre DÜZCE Kaynaşlı”da faaliyet gösteren firmanın verdiği rapor geçerli, Üniversitelerin bilim insanlarının tespitleri ve hazırladıkları rapor geçerli değil.

BAKIRKÖY NİRE, DÜZCE NİRE?

Çelişkiler endişeleri kat be kat arttırıyor ve mülk sahipleri diyor ki “ Yahu Ayfer Hanım Siz bir Bilim insanısınız, İTÜ Mühendisleri ile İBB İşbirliğiyle çalışan Bilimsel raporlar hazırlayan Yüzde Yüz güvenirliliği ispatlı,  O Kadar çok Üniversite varken , Koca Bakırköy ilçesinde Mühendislik firmaları, Mimar Mühendis odaları varken . . Teeeee Düzce ve yetmedi Kaynaşlı ne alaka yahu  . .”

Tedirgin vatandaşlardan sonra biz de soralım ; hangi rapor doğru?

Yazarken bile yoruldum . . . Diyeceğimiz şudur ki . . . Rapor çelişkisi derhal incelenmelidir.  Eğer o binalar hasarlı ise olası bir yıkımda yaşanacak Can kayıplarından kim sorumlu olacak ?

Bakırköy Belediyesi İBB ve ilçe kaymakamlığımız bu çelişkili rapor muammasına son verecektir ....

Bilerek isteyerek bir Suistimal yapıldıysa da bunun cezası ağır olacaktır ?

Editör: Serdar Tay